افتخار آفرینان پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به بهینه سازی استخراج RNA ویروس کرونا دست یافتند

معاونت تحقیقات و فناوری

افتخار آفرینان پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به بهینه سازی استخراج RNA ویروس کرونا دست یافتند

افتخار آفرینان پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به بهینه سازی استخراج RNA ویروس کرونا دست یافتند

به گزارش روابط عمومی  دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان؛ دکتر دانائی رئیس دانشگاه در گفتگو با روابط عمومی این دانشگاه از دستاوردی جدید پژوهشگران پرتلاش این دانشگاه در بهینه سازی استخراج RNA ویروس کرونا خبر داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان این نکته که دستاورد جدید علمی پژوهشگران پرتلاش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به تایید مراجع علمی بین المللی رسیده است، اضافه کرد: این روش هم اکنون در تشخیص آزمایشگاهی کرونا در بیمارستان کوثر سمنان مورد استفاده قرار می­گیرد. این مقاله تحقیقاتی با عنوان "بهینه­سازی RNA به لحاظ کمی و کیفی با غیر فعال­سازی حرارتی نمونه­ های کووید 19"، توسط تیم پژوهشی دانشگاه با هدایت دکتر پرویز کوخایی معاون محترم تحقیقات و فناوری به بار نشسته و در یک مجله تخصصی با ضریب تاثیر 5/54 با عنوان انگلیسی “Thermal inactivation of Covid-19 specimens improves RNA quality and quantity” چاپ رسیده است.

دکتر دانائی با تقدیر و تشکر از زحمات پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، افزود: در دوران بروز و شیوع کرونا اساتید پژوهشگر این دانشگاه نیز همگام با مدافعان سلامت در راستای مقابله علمی با این ویروس گام های علمی موثری را برداشتند که آیندگان نیز از این دستاوردها برای مدیریت علمی بحران های دیگر بهره برداری خواهند نمود.

در ادامه دکتر کوخایی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه با اشاره به مقاله بهینه ­سازی RNA به لحاظ کمی و کیفی با غیر­فعال­سازی حرارتی نمونه­ های کووید19، گفت:  گسترش سریع COVID-19 ، بیماریی که مسبب آن SARS-CoV-2 است، تقاضای عظیمی را برای تشخیص سریع آن ایجاد کرده است. از آزمایش (rRT-PCR) زنجیره ترانس پلیمیراز کریپتاز معکوس با دو سواب نازوفارنکس (NP) و دهان حنجره (OP) برای نمونه گیری، استفاده می­شود. برای جلوگیری از خطر در معرض ویروس قرار گرفتن کارکنان آزمایشگاهی، غیر­فعال­سازی گرمایی نمونه­ ها در حال حاضر توصیه می­شود؛ اما تاثیرات ناشناخته حرارت بر روی صحت نتایج rRT-PCR امکان ایجاد اختلال در نتایج را مطرح می­کند. سی و شش نمونه از بیماران COVID-19 جمع­آوری شده و مورد غیر­فعال­سازی حرارتی ( 60˚ C و به مدت 30 دقیقه) یا فرآیندهای استخراج RNA در حالت فعال قرار گرفتند. داده­ های ما نشان داد که غلظت RNA استخراجی با غیر­فعال­ سازی حرارتی در مقایسه با حالت فعال نمونه افزایش می­یابد (p=0.028). سطح بالاتر تعداد کپی RNA در حالت غیر­فعال­شده در مقایسه با نمونه­ ها فعال برای هر دو ژن N و ORF1ab بدست آمد (به ترتیب p=0.009 و p=0.032 ). غیر­فعال­سازی حرارتی، غلظت و تعداد کپی RNA استخراجی را بالا برد، این افزایش احتمالا از طریق تخریب پوسته لیپو پروتئینی ویروس و یا جداسازی نوکلئوپروتئین ویروس اتفاق می­افتد که منجر به کیفیت بهتر آزمایش می­شود.

در ادامه توضیحات این پژوهش بزرگ علمی را از زبان دکتر کوخایی معاون تحقیقات و فناوری و رئیس آزمایشگاه تشخیص مولکولی کرونا ویروس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در فیلم زیر مشاهده فرمایید.

کلمات کلیدی
مهندس علیرضا عمادی
تهیه کننده:

مهندس علیرضا عمادی

فیلم ها

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *